Náš chov

od vidlí až po vidličku ...

Chováme Červenostrakatý skot a čtyřliniové křížence prasat. O svá zvířata se důsledně staráme a máme dokonalý přehled o tom, čím je krmíme, protože si mícháme vlastní krmiva z plodin, které vypěstujeme. Prasata chováme převážně na hluboké podestýlce při volném ustájení. Zaměřujeme se na chov dobře osvalených kusů s vysokým podílem svaloviny. Díky volbě červenostrakatého skotu produkujeme kvalitní mléko a maso s výraznou chutí.

 

PRASATA s rodokmenem

chov_cunici.pngPrasata chováme na hluboké slaměnné podestýlce za vyžití volného ustájení. Momentálně chováme čtyřliniové křížence. To znamená, že prasničky jsou kříženci dvou plemen a kanci taktéž. U mateřských plemen se při výběru klade za cíl vynikající reprodukce, dobré růstové schopnosti, poměrně velký tělesný rámec a pevná konstituce, dobrá mobilita zvířete a klidnější temperament. Otcovská plemena jsou citlivější na stres a dosahují horší plodnosti. Zajišťují však vysoký podíl zejména libové svaloviny. Mají velmi dobrou růstovou schopnost, střední až větší tělesný rámec a vyznačují se lepším zdravotním stavem.

Náš chov zaměřujeme na dobře osvalená zvířata s vysokým podílem libové svaloviny. Uvědomujeme si však, že momentálním trendem mezi zákazníky je vychutnávat si maso s tukovým mramorováním, neboť tuk je nositelem chuti. Proto do budoucna uvažujeme o repopulaci našeho základního stáda na jiná plemena, např. Přeštické černostrakaté, Mangalica či Duroc.


chov_kravicky-(1).jpg
 

KRAVIČKY - PLEMENO ČESKÉ STRAKATÉ

V Agrodružstvu Miroslav chováme asi 250 kusů krav plemene České strakaté. Plemeno je zaměřeno na vysokou a kvalitní produkci mléka i masa. Naším cílem je produkci mléka postupně zvyšovat při zachování vysokých mléčných složek a zároveň dodržet podmínku vysoké masné užitkovosti. Mladé býky odchováváme až do jatečné hmotnosti, kde požadujeme rozumný denní přírůstek s následnou vysokou jatečnou výtěžností. Výsledkem je kvalitní a výrazná chuť masa, a proto se při inseminaci zaměřujeme na býky zvyšující jak mléčnou, tak masnou užitkovost.

Krávy jsou rozděleny klasickým způsobem do skupin dle fáze produkce na rozdoj, vrchol a konec laktace, na suchostojné a na přípravu na porod. Telata jsou po narození napájena mlezivem, po 5 dnech jsou krmena sušenou mléčnou náhražkou a začínají se seznamovat se startérem. Po odstavu postupně přechází na směsnou krmnou dávku.
 
 

 


RODOKMENY A PLEMENA

PRASATA MATEŘSKÁ LINIE

Bílé ušlechtilé (Large white) je původem z Anglie. Charakteristické pro toto plemeno jsou vzpřímené uši, bílé zbarvení, bílé štětiny, velmi dobré osvalení plece a kýty a poměrně velký tělesný rámec.
Landrace je původem z Dánska. Je charakteristické svým větším tělesným rámcem. Barva kůže je narůžovělá a štětiny jsou bílé barvy. Landrace má velmi dobře osvalenou kýtu.

 

PRASATA OTCOVSKÉ LINIE

Hampshire plemeno vzniklo v Anglii z anglického sedlového prasete. Zvířata jsou odolná vůči stresu. Jsou středního až většího tělesného rámce. Barva prasat je černá a v oblasti obou plecí a hřbetu se táhne bílý pruh (připomíná ono sedlo). Plece jsou dobře osvalené.
Pietrain je řazeno k nejmladším plemenům v Evropě. Pochází z oblasti Wallonne v Belgii a jako plemeno bylo uznáno v roce 1956. Často pietraina označujeme jako prase čtyř šunek, což je díky jeho výraznému osvalení hřbetu, kýt a plec. Je to plemeno středního tělesného rámce a kůže zvířat je šedo-bílého zbarvení s možností černé pigmentace, zejména v oblasti zádě.
 

PLEMENO ČESKÉ STRAKATÉ

Český strakatý skot je původním plemenem skotu na území České republiky. Je součástí celosvětové populace strakatých plemen shodného fylogenetického původu, rozšířené na všech kontinentech pro svoje vynikající vlastnosti a široké využití. Na celkových stavech skotu v ČR se podílí v současné době přibližně jednou polovinou.
O své dojné krávy se staráme s maximální péčí a krmné směsi mícháme z vlastních plodin za asistence výživových specialistů z firmy Mikrop Čebín, kteří nám pomáhají krmit krávy nejen dostatečně, ale především vyváženě.
 

 

ČÍM KRMÍME

Krmivová základna je z pohledu objemných statkových krmiv založena na kukuřičné siláži, vojtěškové senáži, vojtěškovém seně a slámě. Dále ke krmení využíváme cukrovarské řízky, obilné šroty, sójový a řepkový extrahovaný šrot a minerálně-vitamínové krmné doplňky. Pro podporu obnovy jaterní tkáně přidáváme menší množství ostropestřce mariánského. Seno a sláma jsou pro krmné účely nařezány pomocí řezačky na délku cca 2 cm. Tato úprava zabraňuje separaci krmné dávky zvířaty a správná délka částic suchých objemných krmiv napomáhá vytvoření dokonalé bachorové matrace. Celkem krmíme 5 mixů, které se liší v dávkování jednotlivých komponentů.